Witaj, Gościu

Jeśli masz już u nas konto zaloguj się tutaj. W przeciwnym razie zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności serwisu.

Savoir-vivre

Jak zapraszać na ślub?

Dodano: 11-03-2009

Chociaż wiadomość o ślubie rozchodzi się wśród przyjaciół i znajomych z szybkością błyskawicy, a narzeczeni i ich rodzice osobiście zapraszają wielu gości, zaproszenie na ślub musi być zawsze w formie pisemnej. W czasach kiedy telefon, faks i poczta elektroniczna zastąpiły w większości wypadków zwykłą pocztę, zaproszenie na ślub w dalszym ciągu powinno odbywać się w ten sam tradycyjny sposób, co dawniej.

Nie zmieniło się także znaczenie, jakie przywiązujemy do wyglądu zaproszenia. Pełni ono nie tylko rolę informacyjną, zawiadamiając o dniu, godzinie oraz miejscu uroczystości, lecz też jest jednym z elementów tej uroczystości. Należy więc zadbać o wszystkie detale zaproszenia - jakość papieru, druku, styl oraz tekst. Zaproszenie z czasem zatraca charakter formalny i obecnie dopuszczalne są jego znacznie mniej oficjalne wersje.

Styl tradycyjny


Dawniej to rodzice narzeczonych wysyłali do krewnych i znajomych zaproszenia na ślub dzieci. Tradycyjne zaproszenie składało się z dwóch części: zawiadomienia o ślubie i zaproszenia. Zawiadomienie o ślubie wysyłano kilka miesięcy wcześniej informując w nim, że młodzi zamierzają się wkrótce pobrać w terminie późniejszym, podając datę i miejsce. Obecnie zawiadomienie w takiej formie wysyłamy wraz z zaproszeniem na ślub. Dawniej istniał zwyczaj umieszczania na zawiadomieniach nazwisk i imion rodziców narzeczonej po lewej stronie i narzeczonego po prawej. Obecnie młoda para zawiadamia w swoim imieniu.

Po ustaleniu dokładnej daty ślubu wysyłamy zaproszenie, w którym prosimy o przybycie na uroczystość w kościele lub urzędzie, a potem na wesele. Redagując tekst i wybierając formę zaproszenia, musimy brać pod uwagę następujące zalecenia:

 • W zaproszeniach, tak samo jak w zawiadomieniach, w lewym górnym rogu może znajdować się nazwisko i imiona rodziców narzeczonej, a w prawym narzeczonego. Obecnie rodzice nie figurują raczej na zaproszeniach ślubnych, winna to zrobić w swoim imieniu młoda para. Oprócz nazwisk osób zawierających związek małżeński, musimy koniecznie napisać miejsce i godzinę ślubu i wesela.
 • Zawiadomienie wraz z zaproszeniem powinno mieć formę prostokąta, składanego pośrodku, wykonanego z papieru dobrej jakości lub tzw. czerpanego, w kolorze naturalnym lub kości słoniowej. Litery winny być drukowane kursywą w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. Zaproszenia wysyłamy w kopercie od kompletu.

Styl nieoficjalny


Oprócz tradycyjnych czy klasycznych zaproszeń utrzymanych w oficjalnym tonie, możemy także wysłać dużo bardziej osobiste, znacznie mniej formalne, zarówno w formie, jak i treści. Przy wyborze koloru, rodzaju papieru, formy zaproszenia oraz tekstu możemy wykazać się inwencją, wybierając papier ręcznie czerpany lub przetworzony, pisząc tekst ręcznie, zdobiąc zaproszenie jakimś motywem lub obrazkiem narysowanym przez małe dziecko.

Zawsze jednak musimy przestrzegać pewnych zasad:
 • Niezależnie od wyboru tekstu i formy, zaproszenie musi być atrakcyjne i eleganckie.
 • Nie należy silić się na oryginalność za wszelką cenę. Na przykład zaproszenia w ironicznym czy humorystycznym stylu - „... z ubolewaniem zawiadamiamy, że skończył się dla nas stan kawalerski/panieński..." lub „... w końcu go złowiłam..." - mogą być zabawne, ale nie zawsze odpowiednie na tego typu uroczystość.
 • Papier i druk muszą być dobrej jakości - papier odpowiedniej grubości, o specjalnej fakturze, a druk liter musi być wyraźnie czytelny. Jeśli piszemy tekst zaproszenia odręcznie, zawsze używajmy pióra.
 • Koperta jest równie ważna jak zaproszenie i powinna tworzyć z nim komplet. Z tego powodu nie należy zamawiać oddzielnie zaproszeń i kopert.

Treść zaproszenia


Zaproszenie musi zawierać następujące informacje:
 
 • nazwiska i imiona narzeczonych,
 • datę i godzinę uroczystości,
 • miejsce uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego,
 • prośbę o potwierdzenie i numer telefonu, na który należy zadzwonić.
 
Adres na kopertach piszemy zawsze wyraźnymi literami odręcznie, najlepiej piórem. Adres napisany na maszynie lub komputerze daje wrażenie zimna, stylu biurowego, zupełnie nieodpowiedniego do zaproszeń na ślub.

Wyraźnym pismem i zawsze weryfikując dokładny adres oraz prawidłową pisownię, wpisujemy nazwisko osoby zaproszonej.
Musimy pamiętać o następujących zasadach:
 
 • jeśli zapraszamy małżeństwo i chcemy, aby przyszło z dziećmi, należy zaznaczyć: „Państwo Kowalscy z rodziną",
 • jeśli zaproszenie kierujemy wyłącznie do dorosłych i nie obejmuje ono dzieci, na kopercie piszemy: „Pan i Pani Kowalska",
 • jeśli zapraszamy osobę samotną, a chcemy zaproszenie rozszerzyć na ewentualnego partnera czy partnerkę, zawsze dodajemy: „...z osobą towarzyszącą".
 • jeśli zapraszamy małżeństwo z dorosłymi już dziećmi, które jednak mieszkają razem z rodzicami, możemy użyć formuły: „...z rodziną" lub wysłać im osobne zaproszenie.
Nie wolno zapominać o wysłaniu zaproszeń do osób najbliższych, takich jak dziadkowie czy starsze rodzeństwo! Chociaż w zasadzie nie potrzebują oni oficjalnych zaproszeń, aby wziąć udział w uroczystości, jednak przyjmą je z radością i z pewnością zachowają na pamiątkę.

Plan dojazdu
Coraz, popularniejsze jest urządzanie wesel, a czasem i ślubów, na przedmieściach wielkich miast, szczególnie latem lub wiosną. Restauracje z ogródkami, domy weselne czy domki letniskowe na działkach, oferują wspaniałe możliwości zorganizowania przyjęcia weselnego. Niestety zmuszają wszystkich uczestników do przemierzania kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów po drogach lokalnych, często źle oznakowanych.

Niezbędne jest wówczas dołączenie do zaproszenia małej mapki z dojazdem, aby wszyscy bez trudu mogli dotrzeć na czas w wybrane miejsce, zarówno na ślub, jak i na przyjęcie. Plan musi zawsze znajdować się na dodatkowej kartce.

Kiedy wysyłamy zaproszenie?


Zaproszenie na ślub wymaga także ze strony gościa wielu ważnych przygotowań, na które potrzeba czasu, takich jak wybór stroju czy kupno prezentu dla pary nowożeńców. Z tego powodu zaproszenia na¬eży wysyłać z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej miesiąc lub dwa wcześniej. Termin ten może być nawet dłuższy, jeśli osoba zaproszona musi przyjechać z daleka lub jeśli ślub ma się odbyć w któryś z dni świątecznych czy wakacyjnych, kiedy większość z nas wyjeżdża, na przykład w długi majowy weekend, Boże Ciało czy 15 sierpnia.

Potwierdzenie obecności


W momencie rezerwacji sali czy restauracji na przyjęcie weselne narzeczeni podają liczbę zaproszonych gości, która może się nieznacznie zmienić w ciągu kolejnych tygodni. Dlatego organizatorzy muszą wiedzieć dokładnie, ilu gości przyjęło zaproszenie, aby potwierdzić rezerwację. Zaproszenia zawierają więc krótką formułę: „Prosimy o potwierdzenie", albo „R. S. V. P.".

Po otrzymaniu zatem zaproszenia na ślub, przez szacunek dla narzeczonych i ich rodzin, powinniśmy skontaktować się z nimi jak najszybciej i potwierdzić uczestnictwo. Jeśli musimy odmówić, należy krótko wyłuszczyć powody, dla których nie możemy przyjść.
Jeśli w ciągu dwóch czy trzech tygodni brak jest potwierdzenia od zaproszonej osoby, narzeczem lub ich rodziny winny skontaktować się z nią i poprosić o odpowiedź.

Źródło: Świat Książki "Dobre Maniery"